Czyszczenie uszu z woskowiny – zrób to prawidłowo

czyszczenie-uszu-z-woskowiny-zrob-to-prawidlowo

Woskowina to dla naszych uszu naturalna wydzielina, która często bywa produkowana w nadmiarze i przytyka nasze uszy. Wówczas odczuwamy dyskomfort w uchu, jego swędzenie, a nawet ból, który może przerodzić się w dokuczliwą infekcję. Jak w prawidłowy i bezpieczny sposób usuwać woskowinę z uszu, by nie doprowadzić do zablokowania kanału słuchowego?

Czym jest woskowina?

Woskowina, to wydzielina produkowana przez gruczoły woskowinowe, umiejscowione w okolicach małżowiny usznej. Funkcją woskowiny jest osłanianie, oczyszczanie i nawilżanie ucha, a także ochrona przed bakteriami czy grzybami z otoczenia. U większości ludzi woskowina w uchu usuwa się w sposób naturalny, poprzez rozpuszczenie w wodzie albo samoistnie wypada, gdy wydzielany jest nowy wosk. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy wosku w uszach gromadzi się za dużo. Sprzyja temu zwłaszcza noszenie zatyczek, słuchawek czy aparatów słuchowych. Wówczas należy przeprowadzić zabieg czyszczenia uszu.

Czyszczenie uszu z woskowiny – byle nie patyczkiem!

Jedną z najczęstszych praktyk czyszczenia uszu i równocześnie jednym z najczęstszych błędów jest stosowanie patyczków kosmetycznych lub innych przedmiotów. Wówczas zamiast wyciągać wosk, popychasz go głębiej do wnętrza ucha, co w konsekwencji prowadzi do jego zatkania. Dodatkowo czyszczenie uszu patyczkami powoduje, że prawdopodobnie usuwasz zbyt dużo woskowiny, dlatego organizm reaguje poprzez wzmożone jej produkowanie – w ten sposób wpadasz w błędne koło czyszczenia uszu.

Najlepszą metodą do czyszczenia uszu jest stosowanie kropli, które w bezpieczny i nieinwazyjny sposób rozpuszczą i zmiękcza woskowinę, prowadząc do samodzielnego jej wypłynięcia. W tym celu wykorzystaj domowe sposoby, np. olej parafinowy. Podgrzej go do temperatury 36,6 stopni (najlepiej zrób to nad świeczką i uważaj, aby nie była cieplejsza) i wkrop kilka kropli do ucha. W podobny sposób możesz wykorzystać roztwór solny – łyżeczkę soli rozpuść w ½ szklanki wody. Następnie zanurz w tym wacik i wciśnij kilka kropli do ucha.

W domowych zabiegach oczyszczania ucha wykorzystaj także oliwę z oliwek – wkrop 3-4 krople letniej oliwy do każdego ucha. W aptece możesz kupić też glicerynę, która również doskonale rozpuści woskowinę – podobnie jak w przypadku oliwy, wystarczy wkropić 3-4 krople do przewodu słuchowego.

Pamiętaj – za każdym razem, kiedy wykonujesz zabieg wkrapiania kropli, przechyl głowę tak, by ucho znajdowało się u góry i pozostań w takiej pozycji przez kilka minut – tylko wtedy płyn dokładnie wniknie do kanału słuchowego. Następnie przechyl głowę na drugą stronę, co pozwoli kroplom swobodnie wypłynąć.

Płyn do czyszczenia uszu z woskowiny – co wybrać?

Aby oczyścić uszy, możesz skorzystać także z preparatów aptecznych. Na rynku jest obecnie wiele płynów przeznaczonych do czyszczenia uszu z woskowiny, które w bezpieczny sposób pomogą rozpuścić wosk, a także zapobiegną jego nadmiernemu wydzielaniu. Najlepiej stosuj je 1-2 razy w tygodniu. Możesz wybrać np.:

  • spray Voskolix – preparat dla dzieci i dorosłych na bazie oliwy z oliwek, która ma właściwości łagodzące, a dodatkowo w naturalny sposób pielęgnuje wysuszoną skórę w przewodzie słuchowym,
  • spray Akustone  – spray do uszu dla dzieci i dorosłych zawiera 3 naturalne oleje: jojoba, migdałowy i oliwę z oliwek, które pomagają rozpuszczać woskowinę i zapobiegają jej powstawaniu,
  • ampułki A-cerumen – wodno-tłuszczowa emulsja do uszu, dostępna w wygodnych, jednorazowych ampułkach. Zawiera aktywne związki, które odtłuszczają i usuwają złogi woskowiny.

Jeżeli powyższe sposoby nie okażą się skuteczne, wówczas udaj się do laryngologa, który przeprowadzi zabieg płukania ucha w gabinecie – polega on na wprowadzeniu do ucha letniej wody pod niedużym ciśnieniem. Zabieg ten jest bezbolesny, dlatego nie należy się go obawiać – lepiej zawczasu zadbać o uszy i rozpuścić zalegającą w nich woskowinę, by cieszyć się komfortowym słyszeniem.