Czym jest propolis pszczeli i jakie ma właściwości?

Zastanawiając się nad tym, jakich dóbr natury dostarczają nam pszczoły, przede wszystkim myślimy o miodzie. Owszem, jest znacznie bardziej popularny i łatwiej dostępny niż propolis. Warto jednak dowiedzieć się więcej o kicie pszczelim, jak inaczej go określamy. Właściwości lecznicze propolisu pomagają nie tylko w walce ze stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych, lecz także chociażby w problemach skórnych. Jakie jeszcze walory ma ten pszczeli środek?

Zdrowie z natury

Mądrość natury nie zna granic – pszczoły, chcąc ochronić ul, wykorzystują mieszankę stworzoną z żywicy oraz wydzielin swoich gruczołów. Zalepiają nią wszelkie nieszczelności, dzięki czemu nie dostają się do nich drobnoustroje czy inni, nieproszeni goście. Jeśli jednak coś znajdzie się przez przypadek w ich domu, owa mieszanka służy także zabalsamowaniu intruza. Ten naturalny produkt to właśnie propolis, którego skład chemiczny jest bardzo zróżnicowany i zależy m.in. od roślin znajdujących się w otoczeniu danych pszczół czy też warunków, w jakich żyją. Stąd też może mieć różnorodną barwę oraz zapach.

Co istotne dla właściwości leczniczych propolisu, jest złożony z ponad 300 substancji. Dużą część stanowią różnego rodzaju żywice, wosk pszczeli oraz olejki eteryczne. Ma w sobie również niezwykle istotne dla naszych organizmów białka, flawonoidy, wiele witamin, m.in. witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, witaminę E oraz A, a także mikroelementy, w tym wapń, magnez, cynk, żelazo.

Wartościowe składniki propolisu

Warto przyjrzeć się, jak poszczególne składniki mogą wpływać na zdrowie. Flawonoidy są silnymi przeciwutleniaczami, co pozwala zachować niezbędną dla nas równowagę i chronić przed wystąpieniem stresu oksydacyjnego. Oddziałują pozytywnie także na układ krwionośny, m.in. poprzez obniżanie ciśnienia krwi, na układ hormonalny oraz nerwowy. Olejki eteryczne również mają szeroki zakres działania, który zależy od rośliny, z jakiej są pozyskane. Mogą mieć m.in. właściwości łagodzące ból, wykrztuśne czy antybakteryjne. Jeśli zaś zależy nam na wzmocnieniu odporności, warto zwrócić uwagę na cynk zawarty w propolisie, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy układu immunologicznego.

Jakie są pozytywne właściwości propolisu?

  • Kit pszczeli cechuje się działaniem przeciwwirusowym, przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym oraz przeciwbólowym.
  • Stymuluje pracę układu immunologicznego.
  • Pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych – zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych (np. w przypadku zakażenia wirusem grypy czy opryszczki).
  • Jest wykorzystywany także w leczeniu stanów zapalnych układu pokarmowego – np. żołądka czy dwunastnicy.
  • Wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego, działa m.in. przeciwmiażdżycowo.
  • Przyspiesza regenerację skóry w przypadku ran, owrzodzeń, oparzeń, odleżyn, opryszczki etc.
  • Działa ochronnie na mózg.
  • Pomaga w problemach natury ginekologicznej, w tym m.in. nadżerkach i stanach zapalnych pochwy czy szyjki macicy, które wywołane są przez bakterie lub grzyby.

W jakiej postaci i w jakich produktach możemy znaleźć propolis?

Propolis stosuje się w różnej formie. W przypadku problemów z drogami oddechowymi czy układem pokarmowym, najczęściej przyrządza się na jego bazie wyciągi oraz nalewki. Biorąc pod uwagę infekcje gardła oraz krtani, znajdziemy w aptekach produkty farmakologiczne, takie jak pastylki do ssania, roztwory do płukania gardła czy preparaty przeznaczone do inhalacji, które w swoim składzie będą miały właśnie propolis.

Jeśli zaś chodzi o problemy skórne, kit pszczeli znajdziemy m.in. w różnego typu kremach czy maściach. Mogą być to także takie kosmetyki, jak mydła i szampony, z których warto korzystać szczególnie, gdy nasza skóra jest tłusta i ma tendencję do trądziku lub łupieżu. W przypadku kłopotów natury kobiecej, można kupić np. propolisowe globulki czy też czopki dopochwowe.

Naturalne produkty mają naprawdę niesamowite właściwości i niewątpliwie propolis jest tego potwierdzeniem. Należy jednak pamiętać, że o ile jest on uważany za raczej bezpieczny produkt, o tyle jego stosowanie nie wyklucza pojawienia się np. alergii. Uważać muszą na to szczególnie osoby, które doświadczyły już uczulenia na różnego typu produkty pochodzenia pszczelego, z miodem na czele. W końcu dawkowanie propolisu ma pomóc, a nie niepotrzebnie skomplikować sytuację – na zdrowie!

Artykuł partnera