Czy wiesz, skąd się bierze kaszel? 10 możliwych przyczyn

skąd się bierze kaszel

Każdy z nas w wyniku infekcji miał kaszel. Czy zastanawiałeś się  jednak, co to jest kaszel i jak powstaje? A może Twoje dziecko zaczyna poznawać świat i zadaje coraz więcej pytań? Jeżeli chcesz poznać tajniki kaszlu i nie dać się przyłapać na niewiedzy – zapoznaj się z mini-przewodnikiem, a na  pytanie „skąd się bierze kaszel?” odpowiesz bez zająknięcia!

Co to jest kaszel?

Czy twoje dziecko już zadało Ci pytanie: „co to jest kaszel”? Często kaszlemy, lecz trudno jest nam odpowiedzieć, czym on właściwie jest. Traktujemy to jako zjawisko naturalne i nie zastanawiamy się nad przebiegiem, procesem i przyczyną. Kaszel natomiast jest odruchem, który pojawia się w wyniku podrażnienia struktur w oskrzelach, krtani, czy tchawicy. Spełnia przede wszystkim funkcję obronną, choć jest jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości w infekcjach.

Mechanizm obronny układu oddechowego, czyli skąd się bierze kaszel?

Czy znasz mechanizm powstawania kaszlu i wiesz, skąd się bierze kaszel? W trakcie jego występowania nasilamy wdech, a wówczas dochodzi do zamknięcia głośni, czyli części krtani zamykającej drogi oddechowe. Wówczas zostaje wytworzone wysokie ciśnienie w klatce piersiowej i w płucach. Kiedy nastąpi już otwarcie głośni – powietrze zostaje szybko i z siłą uwolnione. Ten mechanizm wyrzucania powierza sprawuje funkcję obronną, gdyż „wymiata” z dróg oddechowych szkodliwe substancje, pyłki itp.

Skąd się bierze kaszel? Typowe i nietypowe przyczyny

Kaszel może powstać w wyniku różnych czynników. Czasami są prozaiczne, jak np. w przebiegu infekcji. Zaś innym razem świadczy o chorobach lub nadwrażliwości na pewne substancje i składniki. Oto 10 popularnych przyczyn.

 • Infekcja

To jedna z najbardziej oczywistych i najpopularniejszych przyczyn. Kaszel powstaje najczęściej w wyniku zapalenia oskrzeli, płuc, krtani lub tchawicy.

 • Nadmiar wydzieliny w drogach oddechowych

Do kaszlu dochodzi również wtedy, gdy w wyniku choroby wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła i powoduje podrażnienia.

 • Wdychanie drażniących substancji

Przebywanie w zadymionym lub zakurzonym pomieszczeniu drażni nasze drogi oddechowe. Jeśli więc stale się powtarza, może prowadzić do przewlekłego kaszlu.

 • Refluks żołądkowo-przełykowy

Niewiele osób kojarzy tę chorobę z kaszlem. Jednak w wyniku cofania treści żołądkowej do przełyku może powstać odruch kaszlu, który wynika z podrażnienia przełyku kwasem żołądkowym.

 • Hiperwentylacja

Dochodzi do niej, gdy zbyt szybko i intensywnie oddychasz (atak paniki, silny stres). Efektem może być wzmożony kaszel.

 • Nadmierne mówienie i śpiew

Bardzo często kaszel jest związany z chorą zawodową wśród nauczycieli, lektorów, czy aktorów. W wyniku nadmiernego i długotrwałego używania głosu struny głosowe i gardło są podrażnione – powstaje wówczas odruch kaszlu, któremu często towarzyszy uczucie suchości w gardle.

 • Ciało obce

Kaszlemy oczywiście również wtedy, gdy do naszych dróg oddechowych dostanie się niepożądany przedmiot. Kaszel jest wówczas naturalną reakcją organizmu, która ma pomóc nam pozbyć się przedmiotu z dróg oddechowych. Nigdy nie bagatelizuj sytuacji, w której znajdująca się przy Tobie osoba się krztusi – wezwij pomoc medyczną i udziel niezbędnej pierwszej pomocy.

 • Perfumy, aerozole

Substancje zapachowe zawarte w perfumach oraz innych kosmetykach (zwłaszcza tych w aerozolu: dezodorantach, lakierach do włosów) mogą drażnić drogi oddechowe i przyczyniać się do  wzmożonego kaszlu. Zawsze więc rozpylaj te produkty oszczędnie, bezpośrednio na skórę lub włosy. Unikaj przy tym ich wdychania.

 • Zmiany temperatury

Odruch kaszlu zauważalny jest szczególnie zimą, gdy wchodzimy z zimna do ciepłego pomieszczenia. Jest to naturalny objaw, który nie powinien wzbudzać Twojego niepokoju.

 • Suche powietrze w pomieszczeniach

Brak odpowiedniego nawilżenia zawsze prowadzi do uciążliwego kaszlu. Gardło i struny głosowe od razu reagują na suche powietrze. Jeśli więc przebywasz w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, pomyśl o korzystaniu z nawilżacza powietrza.

Świszczący, mokry czy krtaniowy? Rodzaje kaszlu a choroba

Rodzaje kaszlu są rożne, lecz zawsze zaczynamy kaszleć, gdy jesteśmy chorzy. To jedna z pierwszych oznak rozwijającej się infekcji. W zależności od choroby występują różne rodzaje kaszlu.

 • Kaszel suchy

Najczęściej pojawia się na początku infekcji (głównie wirusowej). Może mu towarzyszyć drapanie i swędzenie w gardle oraz suchość jamy ustnej.

 • Kaszel mokry (produktywny)

W przypadku tego typu kaszlu produkowana jest duża ilość wydzieliny, która zalega w drogach oddechowym i musi zostać usunięta. Zdarza się często przy zapaleniu płuc.

 • Kaszel świszczący

Zazwyczaj możesz mieć z nim do czynienia w przebiegu astmy i zapaleniu krtani. Pojawia się również wtedy, gdy ciało obce znajduje się w drogach oddechowych np. przez kilka godzin.

 • Kaszel szczękający

Dotyka głownie dzieci, gdy zachorują na krup lub błonicę.

 • Kaszel napadowy

Jest zazwyczaj związany z krztuścem i astmą.

 • Kaszel krtaniowy

Towarzyszy mu charakterystyczny świst, gdy wciągamy powietrze. Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się w wyniku zapalenia krtani.

Już wiesz, co to jest kaszel i skąd się bierze. Dobrze znać przyczyny, które go wywołują, gdyż dzięki temu łatwiej zdiagnozować pewne choroby. Wówczas wiedza o kaszlu może okazać się bardzo przydatna.