Czy krup może być groźny dla zdrowia dziecka?

krup czy groźny dla dziecka

Choć krup kojarzy się z przeszłością, warto wiedzieć, że wciąż należy do często występujących chorób wieku dziecięcego. Dzisiaj możesz spotkać się z fachową nazwą tej choroby, czyli ostrym podgłośniowym zapaleniem krtani. Jak ją rozpoznać? Na czym polega leczenie i jak pomóc maluchowi w zwalczaniu tej infekcji?

Co to jest krup?

Krup to ostra choroba zapalna, która ma najczęściej łagodny przebieg. Zaczyna się jednak gwałtownie i może napędzić strachu rodzicom. Krup wywołują głównie wirusy bardzo podobne do wirusa grypy – wirus paragrypy, adenowirus, wirus RS. Zdarza się, choć znacznie rzadziej, że infekcja spowodowana jest bakteriami. Ostre podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej atakuje okolice krtani i tchawicy, a dotyczy przede wszystkim maluchów w wieku między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Dzieci najczęściej łapią infekcję od rodzeństwa lub rówieśników w przedszkolu. Wystarczy kichnięcie lub wspólna zabawa, aby przenieść zakażenie na Twojego malucha. Mimo że ostre podgłośniowe zapalenie krtani zazwyczaj przebiega łagodnie, nie lekceważ tej choroby.

Krup – choroba, którą zwiastuje „szczekający” kaszel

Choroba rozpoczyna się najczęściej od nocnego ataku kaszlu. Gdy dziecko dopadnie krup, kaszel przybiera formę charakterystycznego “szczekania”. Czasem pojawia się zupełnie znienacka, lub może przebiegać jako powikłanie wcześniejszej infekcji. Chorobie może towarzyszyć tak zwany świst krtaniowy – wysoki dźwięk, który słyszysz zwłaszcza podczas wdechu u malucha. Zaobserwujesz przyspieszony oddech oraz chrypkę. Dziecko z trudnością nabiera powietrza, ponieważ w wyniku infekcji dochodzi do obrzęku krtani i tchawicy. Zdarza się, że do tego dołącza gorączka, katar czy trudności z przełykaniem. Z reguły do tygodnia krup mija samoistnie. Uważaj jednak, ponieważ u osób szczególnie wrażliwych na infekcje krup może nawracać.

Podejrzewasz krup? Nie zwlekaj! Udaj się do pediatry

Krup choć zazwyczaj przebiega łagodnie, może stanowić zagrożenie życia, zwłaszcza dla maluchów poniżej 1. roku życia. Gdy podejrzewasz krup, nie zwlekaj! Zwróć się do lekarza pediatry, który oceni ciężkość ostrego podgłośniowego zapalenia krtani i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli objawy są uporczywe, lekarz przepisze sterydy, które mogą być podawane w postaci tabletek do połknięcia, jako zastrzyki lub wziewnie, poprzez inhalację.

W ciężkich przypadkach podaje się do wdychania roztwór z adrenaliną – wtedy już po chwili maluch odczuwa ulgę, a po odpowiedniej obserwacji może wrócić do domu. Gdy stan dziecka jest poważny, lekarz może podjąć decyzję o intubacji i niezwłocznym przetransportowaniu do szpitala. Nie panikuj. Zazwyczaj choroba przebiega łagodnie i nie wymaga żadnej interwencji.

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani – jak pomóc dziecku?

Niestety, nie istnieją szczepienia na krup. Choroba najczęściej atakuje jesienią i wczesną wiosną. Najważniejsze jest leczenie, które zaleci lekarz. Warto też zadbać o odporność całej rodziny i coroczne szczepienia przeciwko wirusowi grypy, który może sprzyjać podgłośniowym zapaleniu krtani. Nie przegrzewaj dziecka, regularnie wietrz mieszkanie.

Jeśli maluch zachorował i dostał ataku kaszlu, możesz uchylić okno, aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Chłodniejsze powietrze zmniejszy obrzęk dróg oddechowych i ułatwi mu oddychanie. Pamiętaj też o odpowiednim nawilżeniu powietrza w pokoju. Zmniejszy to podrażnienie w gardle i uspokoi kaszel. Jeśli zauważysz, że krup się rozwija, a dziecko zaczyna coraz trudniej oddychać lub dusi się, wezwij niezwłocznie pogotowie.