Co to jest bruceloza i jak ją leczyć?

co to jest bruceloza

Bruceloza – choć mało o niej się mówi – jest schorzeniem dosyć częstym. Tą tajemniczą chorobą zarażamy się najczęściej od zwierząt. Duża różnorodność objawów sprawia, ze postawienie diagnozy może stanowić wyzwanie. Jak rozpoznać i jak leczyć brucelozę? Czym objawia się ta choroba i jakie są

Co to jest bruceloza?

Słyszałeś kiedyś o brucelozie? A może gorączka maltańska coś Ci mówi? Ta zagadkowa choroba ma wiele nazw, ale oznacza jedno: zakażenie bakteriami Brucella. Choroba Banga – bo tak też ją nazwano – przenosi się od zwierząt hodowlanych, takich jak: kozy, owce, świnie, czy krowy. W Polsce, choroba najczęściej dotyka weterynarzy czy hodowców zwierząt. Spędzasz wakacje na wsi? Uważaj! Ty też możesz się zarazić. Najczęściej dochodzi do tego przez spożycie zanieczyszczonego bakteriami pokarmu (szczególnie niepasteryzowanego mleka) lub wdychania zanieczyszczonego powietrza podczas kontaktu ze zwierzętami. Na szczęście infekcja nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Bruceloza u człowieka – po czym ją rozpoznasz?

Bruceloza u człowieka może objawiać się bardzo różnie. Bakteria najpierw atakuje węzły chłonne, gdzie rozwija się przez pewien okres. Jest to czas wylęgania się choroby. Może on trwać od 5 dni do nawet kilku miesięcy. Po tym czasie Brucella atakuje inne narządy, dlatego zakres objawów może być szeroki. Najczęściej jednak będziesz zmagał się z objawami grypopodobnymi. Poczujesz się osłabiony i rozpalony. Zwłaszcza w nocy może doskwierać Ci intensywne pocenie. Ból głowy i bóle stawów to też częste objawy. Dolegliwości mogą pojawiać się i znikać. Bruceloza może nawet przejść w stan przewlekły i dać się we znaki dopiero, gdy spowoduje uszkodzenia w danych narządach: zapalenie wsierdzia, ból kolan czy bóle mięśni.

Gorączka maltańska: jak potwierdzić zachorowanie?

Podobieństwo brucelozy do grypy sprawia, że ciężko ją zdiagnozować. Najlepiej jak najszybciej udaj się do lekarza. Bardzo istotną informacją dla specjalisty jest Twój kontakt ze zwierzętami i potencjalnymi nosicielami brucelozy. Przy pomocy badań lekarz ustali przyczynę objawów. Badania krwi mogą posłużyć do stwierdzenia, czy w Twoim ciele pojawiła się infekcja. W celu potwierdzenia, czy zachorowałeś na brucelozę, konieczne będą badania serologiczne. Są to badania krwi, w których lekarz morze dopatrzeć się śladu „walki” Twojego układu immunologicznego przeciwko brucelozie. Przeciwciała wytworzone w kontakcie z bakterią są pośrednim dowodem na zakażenie.

Bruceloza: leczenie wymaga cierpliwości

Terapia może być skuteczna, ale wymaga wytrwałości i cierpliwości. Lekarz zaleci Ci więcej niż jeden antybiotyk, aby skutecznie pozbyć się brucelozy. Leczenie trwa 6 tygodni, Jest to czas odpowiedni, aby chronić Cię przed nawrotem. W zależności od tego, jak zaawansowana jest choroba, czas potrzebny na wyzdrowienie może być różny, nawet do kilku miesięcy. W trakcie terapii antybiotyki podaje się doustnie. Możliwe są też zastrzyki, które będą bardziej skuteczne w przypadku ostrego zachorowania. Gdy zachorujesz, zrezygnuj na jakiś czas z pracy. Ważny jest odpoczynek, odpowiednia rekonwalescencja i suplementacja witaminami.

Choroba Banga: chroń się przed zachorowaniem!

Warto wspomnieć, że Polska w latach 80. została uznana za kraj wolny od brucelozy. Mimo to bądź czujny! Zachorowania nadal się zdarzają. Warto pamiętać, że bruceloza wciąż jest powszechna w krajach basenu morza śródziemnego (na przykład Grecji czy Portugalii). Zastanawiasz się, jak się uchronić przed chorobą? Nie pij niepasteryzowanego mleka i nie spożywaj nieznanego pochodzenia wyrobów mlecznych. Nie daj się też namówić na obiad z surowego mięsa. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie nieznanych produktów, szczególnie gdy jesteś na wakacjach w miejscach, gdzie choroba występuje dość często.