Co oznacza kod ICD-10 na skierowaniu?

Na skierowaniu – zamiast nazwy choroby – widnieje „szyfr”. Nie wiesz, jak go zinterpretować? To tajemnicze oznaczenie to kod ICD-10, czyli międzynarodowa klasyfikacja chorób. Sprawdź, w jaki sposób i gdzie możesz sprawdzić kod ICD 10 na skierowaniu.

Kod ICD-10 na skierowaniu – co warto o nim wiedzieć?

Kody ICD-10 obowiązują w Polsce od 1996 roku. Zostały opracowane przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia, która działa w ramach ONZ. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 skupia się przede wszystkim na diagnozie nozologicznej.

Czy wiesz, że…?

Nozologia to dziedzina wiedzy, która klasyfikuje i opisuje choroby. Kody ICD-10 znajdziesz np. na zwolnieniu lekarskim, receptach, a także w swojej karcie leczenia.

Klasyfikacja ICD-10 – rozszyfruj ciąg liter i cyfr

Kody ICD-10 składają się z litery i cyfr. Pierwsza litera określa grupę chorobową, zaś następująca po niej cyfra – dokładny rodzaj schorzenia. Kod ICD-10 na skierowaniu warto zacząć analizować od rozpoznania litery.

Choroby według alfabetu

Klasyfikacja ICD-10 zawiera litery z alfabetu od A do U i przypisane są im różnego rodzaju choroby. Przykładowo: na skierowaniu widnieje kod ICD-10. Nie masz pojęcia, jaki to rodzaj schorzenia? Zapoznaj się z alfabetem, który pomoże Ci w prawidłowej interpretacji.

A/B Niektóre choroby zakaźne i pasożytnicze
C Nowotwory
D Choroby krwi i narządów krwiotwórczych oraz niektóre choroby przebiegające z udziałem mechanizmów autoimmunologicznych
E Zaburzenia wydzielania wewnętrznego, stanu odżywienia i przemiany metabolicznej
F Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania
G Choroby układu nerwowego
H Choroby oka przydatków oka, ucha i wyrostka sutkowego
I Choroby układu krążenia
J Choroby układu oddechowego
K Choroby układu trawiennego
L Choroby skóry i tkanki podskórnej
M Choroby układu kostno-mięśniowego i tkanki łącznej
N Choroby układu moczowo-płciowego
O Ciąża, poród i połóg
P Wybrane stany rozpoczynające się w okresie okołoporodowym
Q Wady rozwojowe wrodzone, zniekształcenia i abberacje chromosomowe
R Objawy, cechy chorobowe oraz nieprawidłowe wyniki badań klinicznych gdzie indziej niesklasyfikowane
S/T Urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych
V/W/X/Y Zewnętrzne przyczyny zachorowania i zgonu
Z Czynniki wpływające na stan zdrowia i kontakt ze służbą zdrowia
U Kody specjalne

Gdzie sprawdzić numer statystyczny choroby?

Numer statystyczny choroby najlepiej sprawdzić choćby na stronie informatora medycznego. W wersji anglojęzycznej znajdziesz wyszukiwarkę m.in. na stronie Światowej Organizacji Zdrowia.

O numer statystyczny choroby zawsze możesz też zapytać swojego lekarza prowadzącego. Ważne, aby – gdy sam nie jesteś pewny rozpoznania choroby –  nie popadać w nadmierne zdenerwowanie, lecz na spokojnie szukać wyjaśnień. Pamiętaj, że kody ICD-10 służą również ochronie Twojej prywatności np. w przypadku zwolnienia lekarskiego.

Dbaj o siebie!

Kod ICD-10 na skierowaniu może, lecz nie musi, informować o poważnej chorobie. Oczywiście aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia, warto o siebie dbać. Przykładowo, jesienią i zimą zadbaj mocniej o odporność, gdyż ma ona znaczący wpływ na Twoją ogólną kondycję. Postaraj się jeść owoce i warzywa, a w szczególności czosnek. Nie zapominaj o dobroczynnym wpływie ryb na Twój organizm. Dobroczynne kwasy omega możesz dodatkowo przyjmować np. w postaci kapsułek (np. Iskial Max, D-Vitum Immuno Olimp Odpormax). Z kolei latem nie zapominaj o ochronie przed słońcem i promieniami UVA oraz UVB.