Chrypka u niemowlaka – kiedy udać się do lekarza?

chrypka u niemowlaka

Chrypka u niemowlaka to najczęściej skutek problemów z górnymi drogami oddechowymi. Dla rodzica to niemały stres kiedy maleństwo zaczyna charczeć, a niekiedy dodatkowo bywa marudne, osowiałe i bez apetytu. Co jest przyczyną chrypki u niemowlaka? I kiedy udać się do lekarza ?

Jak rozpoznasz chrypkę u niemowlaka?

Chrypka u niemowlaka skutkuje zmianą głosu dziecka. W związku z tym, że niemowlaki jeszcze nie mówią, zmiana głosu będzie objawiała się charczeniem, mruczeniem, niższym tonem wydawanych dźwięków. Zauważysz to szczególnie podczas płaczu maluszka. Chrypka wynika z podrażnienia, obrzęku lub uszkodzenia strun głosowych malucha. Czasami dodatkowo zaobserwujesz, że dziecko jest marudne, nie chce jeść, dużo więcej śpi. Może to świadczyć o infekcji. Zmierz maluchowi temperaturę, aby sprawdzić, czy nie jest to przypadkiem przeziębienie lub grypa.

Chrypka u niemowlaka bez innych objawów to też częste zjawisko. W żadnym wypadku nie powinieneś lekceważyć tego objawu. Skonsultuj swoje obawy z lekarzem pediatrą, aby rozwiać wątpliwości.

Chrypka u niemowlaka  –  przyczyny

Z czego wynika chrypka u niemowlaka? Przyczyny są nam doskonale znane. Najczęściej jest ona skutkiem długotrwałego intensywnego płaczu malucha, zwłaszcza podczas kolki. Długotrwałe używanie strun głosowych prowadzi do ich obrzęku i chrypki. Bez obaw  – chwilę po płaczu chrypka zazwyczaj ustępuje samoistnie.

Niekiedy przyczyna chrypki leży w infekcji. Zatkany nos i spływająca wydzielina w gardle sprzyjają powstawaniu chrypki. Nie jest to groźny stan, ale może powodować dyskomfort i marudność u dziecka.

Wśród innych przyczyn znajdziesz też alergię, podczas której zwiększona ilość wydzieliny w górnych drogach oddechowych daje ten sam efekt co infekcja. Rzadszą przyczyną chrypki może być choroba refluksowa.

Chrypka u niemowlaka – kiedy do lekarza?

chrypka u niemowlaka kiedy do lekarza

W większości przypadków chrypka u niemowlaka wiąże się z przedłużającym się płaczem. Jeśli Twój maluch charczy podczas długotrwałego płaczu, a następnie chrypka samoistnie ustaje, nie ma powodów do obaw.  Aby spać spokojnie, warto swoje spostrzeżenia skonsultować z pediatrą.

Gdy zauważysz u niemowlaka apatię, senność, marudność, niechęć do jedzenia – sytuacja wymaga szybszej interwencji. Możliwe, że dziecko ma infekcję górnych dróg oddechowych. Zmierz małemu temperaturę, aby mieć pewność czy dodatkowo nie dołączyła gorączka. Zabierz dziecko do przychodni, a lekarz przepisze odpowiednie leczenie.

Może się zdarzyć, że u dziecka będzie utrzymywać się chrypka bez innych objawów dodatkowych. Warto wtedy sprawdzić, co jest przyczyną tego przewlekłego stanu. W czasie wizyty lekarz będzie musiał zajrzeć maluszkowi do gardła i dokładnie zbadać górne drogi oddechowe.

Leczenie chrypki polega na leczeniu jej przyczyny!

Zwalczanie chrypki polega przede wszystkim na leczeniu jej przyczyny. Jeśli chrypka powstaje na skutek długotrwałego płaczu, ciężko będzie wytłumaczyć maluszkowi , żeby nie płakał w trosce o swoje struny głosowe. Wtedy postaraj się uspokoić malucha, kołysząc go na rękach lub w wózku. Gdy niemowlaka dopadła infekcja, lekarz przepisze odpowiednie leczenie. Przy zapaleniu bakteryjnym potrzebne będą antybiotyki. Jeśli lekarz podejrzewa, że chrypka może być spowodowana inną chorobą, skieruje malucha do dalszej diagnostyki.

Pamiętaj, aby nie stosować na własną rękę preparatów bez recepty. Lekarstwa dla dorosłych czy starszych dzieci mogą okazać się groźne dla niemowlaka. Leczenie maluszka zawsze konsultuj z lekarzem.

Domowe sposoby na chrypkę

Możesz śmiało polepszyć komfort malucha w zmaganiach z chrypką. Postaraj się, aby powietrze w pomieszczeniu nie było suche i zimne. To tylko pogorszy podrażnienie górnych dróg oddechowych. Zaopatrz się w odpowiednie nawilżacze powietrza lub po prostu połóż mokry ręcznik na ciepłym kaloryferze. Podawaj maluchowi ciepłe mleko, przegotowaną wodę oraz niesłodzone herbatki. Ciepły napój ukoi ból i podrażnienie w gardle.

W aptekach dostępne są też specjalne nebulizatory dla dzieci, które możesz używać do inhalacji. Do nebulizatora dodaj sól fizjologiczną z kwasem hialuronowym i pozwól maluchowi pooddychać naparem przez 10-15 minut. Inhalacja nie tylko zmniejszy podrażnienie, ale też nawilży drogi oddechowe.