Chrypka – odzyskaj swój głos

kobieta z chrypką trzymająca się za gardło

Chrypka potrafi być naprawdę uciążliwym schorzeniem. Opisywana często jako uczucie piasku w gardle, nie pozwala w pełni cieszyć się codziennymi przyjemnościami. Jak najszybciej pozbyć się chrypki, skąd ona się bierze oraz w jaki sposób powinno przebiegać jej leczenie?

Chrypka – skąd się bierze?

Chrypka to wynik uszkodzenia fałdów głosowych bądź mięśni krtani, który powstaje w wyniku zaburzonego przepływu powietrza przez owe narządy. Dlatego konsekwencją chrypki jest szorstka barwa głosu, połączona zazwyczaj z uczuciem drapania i suchości w gardle. Najczęstszą przyczyną jej powstawania jest wirusowe lub bakteryjne zapalenie krtani. Może ona jednak pojawić się także w przypadku zwykłego przeziębienia czy też zapalenia zatok.

Czy wiesz, że…?

Chrypka może wskazywać nie tylko na infekcje czy przeziębienie, ale także na choroby tarczycy, refluks żołądkowo-przełykowy, alergie, a w bardzo rzadkich przypadkach nawet na  poważne choroby, takie jak rak krtani. Nie warto zatem bagatelizować tego objawu, tylko jak najszybciej poszukać przyczyny jego występowania.

Chrypka – jak leczyć?

Pierwszym wyborem w przypadku leczenia chrypki są preparaty dostępne w aptece bez recepty. Szczególną popularnością cieszą się tabletki do ssania, np. z naturalnymi ekstraktami z ziół i substancjami łagodzącymi. W aptece znajdziesz spory wybór produktów (np. Vocaler. Isla Cassis, Chrypex lub Fiorda,) które skutecznie nawilżą Twoje gardło i struny głosowe.

Na problemy z chrypką możesz wypróbować także syrop prawoślazowy – jego przeciwzapalne działanie pomoże złagodzić podrażnioną krtań.

Chrypka w gardle to także zadanie dla sprayów z dodatkiem substancji łagodzących (takich jak oliwa czy mięta), które zniwelują uczucie dyskomfortu i pomogą szybciej wrócić do pełnej sprawności strunom głosowym.

Chrypka – leczenie domowe

Jak skutecznie pozbyć się uciążliwej chrypki? Przede wszystkim zadbaj o stałe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz – wietrz je regularnie, a w sezonie grzewczym zamontuj nawilżacze powietrza. Możesz także położyć na kaloryferze mokry ręcznik.

Pamiętaj również o stałym nawilżaniu strun głosowych – pij dużą ilość płynów, najlepiej ciepłych napojów z dodatkiem soku malinowego, miodu czy imbiru. Wspomagaj się kisielem z siemienia lnianego – łyżkę ziaren (w całości lub zmielonych) dodaj do gotującej się wody i taki przestudzony napój pij przynajmniej dwa razy dziennie.

W przypadku infekcji krtani pomocne okażą się także inhalacje, najlepiej z dodatkiem tymianku lub innych ziół czy olejków. Do gotującej się wody dodaj czubatą łyżkę przyprawy lub kilka kropel olejku. Tak powstałą mieszanką inhaluj się przynajmniej 3-4 razy dziennie przez 5-20 minut. Powtarzaj inhalacje przez około 5-7 dni.

Długotrwała chrypka

Przewlekła chrypka to symptom, który najlepiej będzie skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub otolaryngologiem. Takie objawy bardzo często dotykają osoby, które pracują głosem (nauczyciele, lektorzy) lub przez długi czas palą papierosy.

Jeśli należysz do tego grona, szczególnie powinieneś troszczyć się o stałe nawilżanie strun głosowych oraz pomieszczeń, w których przebywasz. Pij dużo napojów i unikaj silnie klimatyzowanych lub ogrzewanych miejsc. Staraj się nie nadwyrężać głosu bez potrzeby. Jeśli to możliwe, ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z palenia papierosów.