Przewlekła chrypa – jak znowu przemówić ludzkim głosem?

Przeziębienie, sowicie zakrapiana impreza, paczka papierosów dziennie i całonocne karaoke – co to wszystko ma ze sobą wspólnego? Skutek, jakim jest denerwująca i utrudniająca mówienie chrypa! Nie warto bagatelizować tego problemu. Lepiej od razu podjąć odpowiednie środki, by się go pozbyć. Sprawdź, z czego bierze się uciążliwa chrypka i jak szybko odzyskać swój prawdziwy głos.

Co to jest chrypka?

Zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest chrypka? To wynik uszkodzenia fałdów głosowych lub mięśni krtani. Powstaje ono wskutek zaburzonego przepływu powietrza przez te narządy. Stąd bierze się szorstka barwa głosu, której towarzyszy zazwyczaj uczucie drapania i suchości w gardle.

Dlaczego ochrypłeś?

Z czego bierze się chrypka? Przyczyny tej dolegliwości to najczęściej infekcje dróg oddechowych (np. zapalenie zatok), grypa lub przeziębienie. Chrypka w czasie tych chorób nie powinna Cię niepokoić, gdyż należy do ich typowych objawów.

Co innego przewlekła chrypka. U dorosłych może wynikać z przeciążenia głosu. Często zmagają się z nią nauczyciele, mówcy i lektorzy. Może zdarzyć się też Tobie, jeśli po prostu mocno nadwyrężysz struny głosowe mówieniem czy śpiewaniem.

Inna przyczyna ciągłej chrypki to choroba refluksowa żołądka lub przełyku. Gdy treść pokarmowa w przełyku cofa się, krtań ulega podrażnieniu. Problemów z chrypką doświadczają też chorzy na niedoczynność tarczycy. W wyniku osłabienia mięśni spowodowanego tym schorzeniem może dochodzić nawet do zmiany barwy głosu.

Miej się na baczności, jeśli jesteś palaczem. Dym tytoniowy negatywnie wpływa na krtań i prowadzi do długotrwałej chrypki. Uważaj również na klimatyzację: częste narażenie na zmienność temperatury niekorzystnie oddziałuje na struny głosowe.

Ciągła chrypka – leczenie domowe

Utrzymująca się długo lub nawracająca chrypka stanowi nie lada problem. Jak się go pozbyć? Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim zadbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza, a co za tym idzie – także strun głosowych. Pamiętaj o tym zwłaszcza w sezonie grzewczym. Ceramiczny pojemnik z wodą lub mokry ręcznik umieszczone na kaloryferze mogą poprawić komfort Twojego mówienia.

Na długotrwałą chrypkę pomagają inhalacje. Wdychanie gorącej pary wodnej z dodatkiem olejków bądź soli szybko przynosi ulgę przesuszonemu gardłu.

Nieustająca chrypka to wyzwanie również dla siemienia lnianego, które łagodzi podrażnienia gardła. Dodaj łyżkę siemienia do gotującej się wody i odstaw na kilka minut do ostygnięcia. Pij tak przygotowany kisiel 2-3 razy dziennie.

W walce z uciążliwym odchrząkiwaniem i chrypką postaw na odpowiednie nawilżanie krtani i strun głosowych. Pij dużą ilość płynów i ciepłych naparów, np. z imbirem, cytryną czy miodem. Jeśli Twoja chrypka jest powiązana z infekcją dróg oddechowych, płucz gardło roztworem soli kuchennej. Sól działa bakteriobójczo  i pomaga łagodzić podrażnienie krtani.

Co na chrypę kupisz w aptece?

Przy problemach z chrypką warto wspomóc się także preparatami z apteki -> zobacz. Jedną z popularniejszych substancji wspierających leczenie chrypy jest porost islandzki. Znajdziesz go w wielu tabletkach, np. Fiorda, Chrypex czy Isla. Wystarczy ssać po 1 tabletce 3-4 razy dziennie. Aktywne składniki tabletek powlekają błonę śluzową jamy ustnej i gardła, dzięki czemu zmniejszają uczucie suchości i drapania w gardle.

Dodatkowo w każdej aptece kupisz syrop prawoślazowy, który działa przeciwzapalnie oraz łagodzi podrażnienia gardła i krtani. Ciągła chrypka to także zadanie dla łagodzących sprayów (np. tych na bazie mięty, takich jak Gardvit) czy oliwy z oliwek, która także działa łagodząco i powlekająco na gardło i struny głosowe.