Ból gardła od klimatyzacji – jak żyć z nawiewem?

ból gardła od klimatyzacji

Klimatyzacja to duże udogodnienie, choć u niektórych może być powodem problemów zdrowotnych. Pomimo wielu jej zalet, bywa źródłem chrypki i infekcji górnych dróg oddechowych. Czujesz ból i nieprzyjemne drapanie w gardle? Jak rozpoznać u siebie chore gardło od klimatyzacji? Jak ustrzec się przed skutkami działania klimatyzacji, jednocześnie nie rezygnując z niej?

Ból gardła od klimatyzacji – kiedy występuje?

Zbyt niskie temperatury czy suchość powietrza to nie najlepsi przyjaciele układu oddechowego. Szczególnie osoby z wrażliwym gardłem nie mają lekko. Jeśli należysz do tej grupy, wszechobecna klimatyzacja może pogorszyć Twoje samopoczucie. Zarówno klimatyzacja w pomieszczeniach, jak i ta w samochodach może przyczyniać się do infekcji górnych dróg oddechowych. „Na usprawiedliwienie” nawiewu warto jednak dodać, że klimatyzacja sama w sobie najczęściej pozostaje nieszkodliwa dla Twojego zdrowia. Przy odpowiednio konserwowanym i czyszczonym urządzeniu chore gardło od klimatyzacji Ci nie grozi.

W niektórych sytuacjach, zwłaszcza przy upałach powyżej 30 st. C., może Ci być ciężko zupełnie z niej zrezygnować. Z jej dobrodziejstw korzystasz w pracy, w biurze, w centrach handlowych czy samochodzie. Jak nawiew wpływa na „wrażliwców” i co możesz wtedy zrobić, aby zabezpieczyć swoje gardło?

Klimatyzacja – choroby gardła: czy jest między nimi związek?

Dlaczego klimatyzacja może szkodzić? Na jakość powietrza, którym oddychasz wpływa wiele czynników. Bardzo ważna jest jego wilgotność. Suche powietrze przepływające przez urządzenie może podrażniać błonę śluzową gardła, wysuszać śluzówkę nosa i górnych dróg oddechowych. Stwarza to dogodne warunki do rozwoju bakterii i innych niechcianych gości w Twoim gardle. Dodatkowo, zbyt duża różnica temperatur też może mieć niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie. Wreszcie, niewłaściwie konserwowana i czyszczona klimatyzacja staje się siedliskiem bakterii i grzybów. Wraz z nawiewem drobnoustroje dostają się do Twoich dróg oddechowych i zaczyna się stan zapalny.

Jak odpowiednio używać nawiewu?

Ból gardła po klimatyzacji jest do uniknięcia. Jeśli chcesz się przed nim zabezpieczyć, spróbuj kilku rozwiązań. Unikaj zbyt niskich temperatur. Nie ustawiaj temperatury niższej o więcej niż 5 stopni w porównaniu do temperatury na zewnątrz. Instalację klimatyzacji należy czyścić i konserwować przynajmniej raz do roku. Pozwoli to na pozbycie się niechcianych bakterii i grzybów, które mogą powodować ból gardła.

Klimatyzacja (nawiew) powinna być rozprzestrzeniona równomiernie na całą powierzchnię pomieszczenia –  nie ustawiaj jej bezpośrednio na siebie. Nawilżaj dodatkowo powietrze. Możesz to zrobić, stosując odpowiednie nawilżacze do urządzeń klimatyzacji. Obchodząc się z urządzeniem w ten sposób, unikniesz bólu gardła po klimatyzacji.

Co zrobić, kiedy już zachorujesz?

Chrypka i ból gardła po klimatyzacji pojawiają się najczęściej, ale zdarzają się też kłopoty z zatokami czy tzw. zespół suchego oka. Jak walczyć z bólem gardła od klimatyzacji? Miej pod ręką środki, które złagodzą Twoje objawy. Zwłaszcza, kiedy klimatyzacja w biurze ciągle działa. Zapytaj w aptece o tabletki do ssania zawierające środki przeciwbólowe i łagodzące stan zapalny. Dostępne są też środki w sprayu.

Jeśli klimatyzacja jest u Ciebie powodem uczucia piasku w oku (zespołu suchego oka), zastosuj wtedy odpowiednie krople nawilżające, aby zmniejszyć i pozbyć się nieprzyjemnego uczucia. Bardzo ważne jest też odpowiednie nawodnienie gardła, dlatego pij przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Nawilżysz w ten sposób śluzówki, i tym samym zmniejszysz podrażnienie gardła.