Bądź zdrów jak ryba! Ucho pływaka – co to takiego i jak rozpoznać tę dolegliwość?

ucho pływaka co to takiego

Słyszałeś kiedyś o uchu pływaka? Brzmi tajemniczo, choć dla osób, które  często przebywają na basenie, termin ten z pewnością nie jest obcy. Czy wiesz, czym się charakteryzuje ta dolegliwość i jak ją rozpoznać? Czy przebywanie na basenie to jedyny sposób, aby nabawić się ucha pływaka?

Ucho pływaka – co to takiego?

Ta choroba to nic innego jak zapalenie ucha zewnętrznego. Swoją potoczną nazwę wzięła stąd, że najczęściej dotyka ludzi, którzy często pływają. Bardzo często narażeni są na nią sportowcy, którzy wyczynowo pływają. Jednak nie tylko osoby intensywnie spędzające czas w wodzie mogą się nabawić zapalenia ucha zewnętrznego.

Skąd ta dolegliwość?

Twoje uszy, poprzez produkcję woskowiny, są odporne na infekcje. Woskowina bowiem spełnia ważne funkcje: nawilża, oczyszcza, ale też zmniejsza ryzyko namnażania się grzybów i wirusów. Uszy najczęściej atakują drobnoustroje, czyli gronkowiec lub pałeczki ropy błękitnej. Rzadziej zapalenie ucha zewnętrznego powodują grzyby. Przy infekcji lub chorobie osłabione są funkcje obronne ucha. Jak do tego dochodzi?

Ucho pływaka – przyczyny

Zapalenia ucha zewnętrznego można nabawić się nie tylko poprzez kontakt z wodą. Czy wiesz, co jeszcze powoduje stan zapalny i nieprzyjemne dolegliwości

1. Woda w uchu

To jedna z najczęstszych przyczyn. Po wakacyjnych kąpielach często dostaje się do ucha zanieczyszczona woda i długotrwale zalega w przewodzie słuchowym zewnętrznym. To idealna sytuacja, aby zaczęły się w nim namnażać bakterie prowadzące do choroby. Dlatego zawsze czyść uszy po każdej kąpieli. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości.

2. Nieprawidłowa higiena uszu

Uszom nie służy przemywanie zasadowymi mydłami lub nadmierne oczyszczanie patyczkami kosmetycznymi. Często zdarza się, że podczas takich zabiegów drastycznie zmniejszamy ilość ochronnej woskowiny i zaburzamy pH. Dlatego w przypadku, gdy jesteś narażony na „ucho pływaka” lub bezpiecznie chcesz usuwać woskowinę z uszu, szukaj środków na bazie antybakteryjnego olejku terpentynowego czy farmaceutycznego oleju z oliwek (chociażby Olivo Cap, Otovax czy Voskolix). Tego typu produkty – w postaci sprayu lub kropli – bezpiecznie usuwają woskowinę i zalegające czopy, które mogą powodować infekcję.

3. Niewielkie urazy

Czasami wystarczą niewielkie urazy naskórka przewodu słuchowego, aby bakterie i grzyby mogły się rozwijać i atakować. Jeśli nosisz aparat słuchowy, słuchawki lub zatyczki do uszu, dbaj o ich czystość. Nawet niewielki uraz może sprawić, że drobnoustroje zaczną atakować Twoje uszy.

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego

Jak rozpoznasz u siebie ucho pływaka? Leczenie, które wdroży lekarz, będzie zależało od zaobserwowanych symptomów i ich nasilenia. Należą do nich:

  • ostry ból ucha, który nasila się podczas nawet niewielkiego naciskania ucha (może promieniować aż do żuchwy),
  • gorączka,
  • swędzenie ucha,
  • uczucie zatkanego ucha,
  • niedosłuch (sporadycznie),
  • zaczerwienienie małżowiny usznej – może dojść do jej obrzęku,
  • wyciek z ucha o charakterze ropnym lub surowiczym z domieszką krwi,
  • węzły chłonne w okolicach mogą być powiększone.

Zazwyczaj przebieg choroby jest dosyć gwałtowny i możesz uskarżać się na intensywny ból. Wymaga on pilnej konsultacji z lekarzem, gdyż w przypadku zakażenia wirusowego może dojść nawet do porażenia nerwu twarzowego i słuchowego, zaś bakteryjnego – do zakażenia pobliskich tkanek.

Ucho pływaka – leczenie

Nie lekceważ swojego stanu zdrowia i nie lecz zapalenia ucha zewnętrznego na własną rękę. Choroba sama nie ustąpi. Przy nawracających infekcjach koniecznie wybierz się na wizytę do specjalisty. Lekarz wdroży właściwe leczenie – jeśli jest to zakażenie pochodzenia bakteryjnego, zapisze właściwy antybiotyk.