Aż uszy bolą! Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?

Chociaż to właśnie ból ucha zmusza do wizyty u lekarza, zapalenie ucha środkowego wcale nie musi się nim objawiać. Ta choroba pojawia się najczęściej u dzieci, ale może przytrafić się też dorosłym. Poznaj zarówno typowe, jak i niecodzienne objawy zapalenia ucha środkowego.  Jak szybko rozpoznać i wyleczyć tę infekcję?

Skąd to zapalenie ucha?

Ucho to bardzo specyficzna część Twojego ciała. Ze względu na sposób jego łączności z otoczeniem nietrudno o infekcję. Dlaczego aż 80% dzieci przynajmniej raz choruje na zapalenie ucha środkowego? Anatomicznie niedojrzała budowa tego narządu u najmłodszych sprawia, że drobnoustroje z łatwością dostają się do jego wnętrza.

Zapaleniu ucha sprzyjają obniżona odporność i częste infekcje górnych dróg oddechowych, dlatego możesz się go spodziewać głównie w okresie jesienno-zimowym. Zapalenie ucha środkowego powodują zarówno bakterie, jak i wirusy, dlatego stosowanie antybiotyku nie w każdym przypadku jest wskazane.

Zapalenie ucha środkowego – jak je rozpoznać?

Nie wiesz, jak rozpoznać zapalenie ucha środkowego? Objawy tej infekcji, które pojawiają się najczęściej to pulsujący ból ucha, wysoka gorączka (która może sięgać nawet 40 ˚C), dreszcze, ból podczas dotyku za uchem czy wyciek ropnej wydzieliny.

Pamiętaj, że Twój maluch może zasygnalizować Ci problem w nietypowy sposób. U najmłodszych bólowi towarzyszą sięganie rączką do ucha, płacz, krzyk, wymioty lub biegunka. Możesz też zauważyć u dziecka kręcenie główką i niepokój. Dodatkowo ból nieraz powoduje ucisk płatka ucha.

Są jednak dzieci, które zdają się nie odczuwać żadnych dolegliwości. Jedyna oznaka infekcji w ich przypadku to wyciek wydzieliny z ucha.

Nie lekceważ żadnych objawów. Zgłoś się do lekarza, gdyż tylko on może postawić pewną diagnozę.

Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?

Jeśli zauważasz u siebie lub u swojego malucha oznaki zapalenia ucha środkowego, jak najszybciej odwiedź lekarza. Sprawdzi on, czy rzeczywiście występuje infekcja w czasie badania otoskopowego, które polega na zajrzeniu do ucha za pomocą specjalnej lupy.

Lekarz potwierdził zapalenie ucha środkowego? Leczenie zależy od występujących objawów, ale i wieku chorującego. Jeśli Twój bobas nie ukończył jeszcze 6. miesięcy, najprawdopodobniej dostanie antybiotyk. Taki środek może być również stosowany u dzieci starszych (powyżej 2. roku życia) z obustronnym zapaleniem ucha.

W większości przypadków, przy braku powikłań zaleca się tylko leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zastanawiasz się, dlaczego? Zapalenie ucha środkowego najczęściej przebiega łagodnie i ustępuje samoistnie. Przyjmuje się przy nim zasadę czujnego wyczekiwania. Obserwuj więc bacznie swoje dziecko. Jeśli zauważysz nieustępującą gorączkę, pogorszenie się stanu zdrowia malucha lub nieustąpienie objawów, zwróć się raz jeszcze do lekarza.

Powikłania po zapaleniu ucha środkowego zdarzają się bardzo rzadko. Większość rozpoznanych infekcji udaje się skutecznie wyleczyć. Jeśli jednak w ciągu 72 godzin od rozpoczęcia leczenia nie zauważysz poprawy, zgłoś się ponownie do lekarza. Ok. 2 tygodnie  po zakończeniu leczenia dziecko powinien zbadać laryngolog, który oceni, czy Twój maluch dobrze słyszy i czy zapalenie ucha środkowego ustąpiło całkowicie.

By nie dostać ponownie po uszach

Aby zmniejszyć ryzyko kolejnych infekcji, szczególnie u Twojego malucha, chroń go przed dymem tytoniowym. Postaraj się nie karmić pociechy w pozycji leżącej, a gdy przekroczy 6 miesięcy, spróbuj zrezygnować ze smoczka. Warto dodatkowo rozważyć zaszczepienie dziecka przeciwko pneumokokom.