Aspirator do nosa: co to takiego i jak go używać?

aspirator-do-nosa-co-to-takiego-i-jak-go-uzywac

Katar u małego dziecka to jeden z bardziej uciążliwych objawów infekcji, a problemem utrudniającym szybkie wyleczenie są trudności w samodzielnym oczyszczaniu nosa u malucha. Rodzicom z pomocą przychodzą aspiratory do nosa – produkty, które pomagają odciągnąć zalegającą wydzielinę i przywracają dziecku komfort oddychania.


Czym jest aspirator do nosa i jak go używać?

Aspirator do nosa to mechaniczne urządzenie, które pomaga usunąć katar z noska dziecka. Obecnie na rynku znajdziesz kilka rodzajów aspiratorów. Są to m.in.: gruszka, aspirator do odkurzacza oraz aspirator elektryczny – te trzy rodzaje aspiratorów różnią się od siebie sposobem odsysania wydzieliny.

Ręczny aspirator do nosa – gruszka

Gruszka to urządzenie, które możesz pamiętać ze swojego dzieciństwa – gumowa „łezka” służyła wielu mamom i babciom w ręcznym odsysaniu kataru dziecka – wystarczyło umieścić końcówkę w nosku i delikatnie naciskać. Urządzenia te miały swoje wady, jednak dzisiejsze ich odpowiedniki są o wiele bardziej udoskonalone. Gruszki są obecnie produkowane z silikonu i można je rozmontować, co umożliwia dokładne wyczyszczenie ich z kataru dziecka. Precyzyjniejsza końcówka pozwala też na kontrolowanie siły odsysania kataru i głębokości włożenia urządzenia do noska.

Aspirator do odkurzacza

To nie pomyłka – na rynku dostępne są modele, które wykorzystują odkurzacz, by odessać katar dziecka. Takie aspiratory to specjalnie zaprojektowane urządzenia, które wystarczy podpiąć do odkurzacza. Jednostajna i ciągła siła ssąca gwarantuje pełne bezpieczeństwo i skuteczność. Nie obawiaj się, że dziecku stanie się krzywda – poprzez zastosowanie systemu próżniowego, siła ssąca odkurzacza zostaje zredukowana do stopnia umożliwiającego skuteczne, ale i bezpieczne usunięcie zalegającej wydzieliny.

Aspirator do odkurzacza jest w stanie oczyścić nosek już w kilka sekund, łatwo utrzymasz go w czystości i pasuje do każdego odkurzacza. Dodatkowo urządzenia te są przezroczyste, dzięki czemu możesz obserwować kolor wydzieliny. Taki aspirator do nosa to coraz popularniejsze rozwiązanie, a w aptekach znajdziesz wiele urządzeń tego typu, np. Sopelek Aspirator, Katarek Plus czy aspirator Canpol. Jedynym minusem takiego urządzenia jest mała mobilność. O ile będzie ono niezawodne w domu, gdzie masz stały dostęp do odkurzacza, korzystanie z niego może być problemem, np. na wyjazdach.

Elektryczny aspirator do nosa

Największym udogodnieniem dla rodzica jest korzystanie z aspiratorów elektrycznych – wystarczy włożyć końcówkę do noska dziecka i nacisnąć przycisk, by urządzenie wyssało zalegający katar. Największym plusem takiego urządzenia jest jego poręczność – to przyrząd małych rozmiarów, więc możesz go zabrać na wycieczkę czy na wakacje – idealnie zmieści się do torebki. Nie potrzebuje też zasilania zewnętrznego, ponieważ zasilany jest bateriami. Takie urządzenia świetnie radzą sobie z rzadkim katarem (choć mogą mieć problemy, jeśli zalegająca w nosku wydzielina jest zbyt gęsta). Aspirator elektryczny to wydatek rzędu około 100 zł.

W trosce o zdrowie i ochronę układu oddechowego Twojego dziecka masz do dyspozycji kilka rodzajów aspiratorów. Możesz wybrać w zależności od rodzaju kataru, budżetu, czy przeznaczenia (urządzenie domowe lub przenośne). Najważniejsze jest to, aby zabieg czyszczenia noska wykonywać delikatnie i regularnie, a z pewnością pomoże to usunąć zalegający katar i przyniesie ulgę maluchowi.