6 sprawdzonych sposobów na zatkany nos

kobieta z katarem

Katar i zatkany nos potrafią być prawdziwą udręką. Towarzyszy im kichanie, ból głowy, trudności z oddychaniem, konieczność ciągłego wydmuchiwania nosa – te objawy potrafią naprawdę uprzykrzyć życie. Poznaj 6 skutecznych sposobów na walkę z zatkanym nosem, dzięki którym szybko i bezpiecznie pozbędziesz się dolegliwości.

Zatkany nos – domowe sposoby

  • Inhalacje

To jeden z najpopularniejszych sposobów na walkę z zatkanym nosem. Wdychanie gorącej pary pod ręcznikiem pomaga rozrzedzić wydzielinę zalegającą w zatokach i ułatwia jej wydmuchiwanie. Aby przygotować inhalację, do gotującej się wody dodaj kroplę olejku miętowego lub eukaliptusowego albo saszetkę herbaty (miętowej, rumiankowej).

Pomocna będzie też sól fizjologiczna lub kuchenna – wystarczy, że dodasz łyżkę przyprawy do gotującej się wody. Zabieg przeprowadzaj przynajmniej przez kilka dni, 3-4 razy dziennie. Gdy woda będzie wrzeć, odstaw ją na chwilę do wystudzenia i wdychaj ciepłą parę przez około 5-10 minut.

  • Czosnek

Przy problemach z zatkanym nosem, niezwykle ważne jest wzmacnianie odporności. Najskuteczniejszym i co najważniejsze, naturalnym preparatem, który pomoże Ci w walce zarówno z bakteriami, jak i wirusami, jest czosnek. Warzywo to jest pełne aminokwasów, soli mineralnych, związków siarkowych oraz olejków eterycznych.

Badania wykazały, że czosnek skutecznie zapobiega infekcjom oraz zwalcza te, które już powstały. Najsilniej działa, kiedy spożywamy go na surowo – niestety wiąże się to z bardzo specyficznym zapachem. Jeśli chcesz go uniknąć, ugotuj posiekany ząbek czosnku z mlekiem i miodem.

  • Płyny

Prawidłowe nawodnienie organizmu ma duże znaczenie w walce z zatkanym nosem. Dobrze nawodniony organizm pozbywa się toksyn i nie dopuszcza do uczucia „wysuszenia” w górnych drogach oddechowych. Pamiętaj, by w przypadku zatkanego nosa wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Najlepiej, by były to ciepłe napary dodatkowo pomoże to udrożnić nos.

Jeżeli do herbaty czy wrzątku dodasz miód, imbir lub sok malinowy, z pewnością szybciej wyzdrowiejesz. Miód ma działanie bakteriobójcze, a imbir odkażające i przeciwzapalne.

Apteczne sposoby na zatkany nos

  • Produkty z dodatkiem wody morskiej

Woda morska to jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych preparatów wspomagających udrażnianie zatkanego nosa, dzięki czemu jest to świetny środek zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jest bogata w wiele składników mineralnych, działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie. Ma działanie oczyszczające dzięki niej możesz pozbyć się z nosa pyłków, zanieczyszczeń czy drobnoustrojów.

Woda morska nawilży śluzówkę – pozwoli to uniknąć podrażnień w nozdrzach. Substancję tę znajdziesz przede wszystkim w sprayach do nosa, taka formuła aplikacji ułatwia oczyszczanie jamy nosowej.

  • Irygacja zatok

W aptece kupisz specjalną butelkę do przeprowadzania zabiegu irygacji, czyli oczyszczania zatok. Dzięki temu udrożnisz zatkany nos i pomożesz w rozrzedzeniu zalegającej w nosie wydzieliny. Zabieg ten wykonasz bardzo prosto: do butelki wlej ciepłą wodę i wsyp saszetkę dołączoną do opakowania. Zamieszaj roztwór i powoli wlewaj go raz do jednej, a następnie do drugiej dziurki w nosie. Zabieg powtarzaj przynajmniej dwa razy dziennie przez około 7 dni.

  • Tabletki na katar

Proces odtykania nosa warto wesprzeć nie tylko domowymi sposobami, ale także farmakologicznie. Tabletki na zatkany nos, które znajdziesz w aptece, to preparaty z pseudoefedryną. Zmniejszają one przekrwienie błony śluzowej nosa i obkurczają naczynia krwionośne. Zmniejsza to obrzęk śluzówki i ułatwia wydmuchiwanie nosa.