5 domowych sposobów na ból gardła przy przełykaniu

ból gardła przy przełykaniu

Ból gardła przy przełykaniu, zwłaszcza, jeśli trwa dłuższy czas, np. tydzień lub dwa, może oznaczać ostre i przewlekłe zapalenie gardła. Taki ból może pozbawić Cię apetytu czy też głosu, a tym samym skomplikować życie. Poznaj domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu i pozbądź się go na dobre.

Ból gardła przy przełykaniu – dlaczego dotyczy Ciebie?

Ból gardła przy przełykaniu śliny może mieć różne podłoże. Jesienią i zimą powodują go głównie infekcje wirusowe, ale też bakteryjne. Latem, gdy siedzisz w klimatyzowanym biurze, a następnie, wychodząc z pracy, narażasz z kolei gardło na dużą różnicę temperatur. Ból przy przełykaniu może też pojawić się, jeśli głos to Twoje narzędzie pracy i go nadwyrężysz, a także przy refluksie. Jednak to nie wszystko.

Silny ból gardła przy przełykaniu może oznaczać dysfagię, czyli zaburzenia połykania. Wywołuje je przedłużający się stan zapalny, zwężenie mechaniczne i uszkodzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w układzie pokarmowym.

Za dysfagią przemawiać będą też:

 • uczucie pieczenia za mostkiem,
 • odruchy wymiotne,
 • dławienie,
 • kaszel,
 • utknięcie kęsa pokarmowego w gardle,
 • przedostanie się pokarmu do nosa, a nawet dróg oddechowych.

Leczenie zależy od stopnia nasilenia problemu, ale jeśli tylko zauważysz u siebie silny ból przy przełykaniu i wspomniane objawy, wybierz się od razu do lekarza. Domowe kuracje mogą w tym przypadku okazać się niewystarczające. A jak jest w innych? Jak pokonać ból gardła przy przełykaniu? Domowe sposoby wyjdą Ci na zdrowie.

Ból gardła przy przełykaniu – domowe sposoby

Oto domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu, które mogłaby polecić Ci z czystym sumieniem Twoja babcia.

 

 

Dzięki płukaniu z jednej strony nawilżasz błonę śluzową, z drugiej natomiast usuwasz szkodliwe drobnoustroje, zalegające resztki pokarmowe i złuszczony nabłonek. Woda nie powinna drażnić gardła – najlepsza będzie taka o temperaturze ciała, czyli 36-37 stopni. Gardło możesz płukać ziołowymi naparami o właściwościach przeciwzapalnych, czyli liśćmi lipy, szałwią, babką lancetowatą, czy też majerankiem.

Jak wypłukać gardło? Prosty przepis na płukankę

Torebkę lub 2 łyżeczki suszonych ziół zalej ok. 0,5 szklanki wrzącej wody, zaparz pod przykryciem przez 15 minut. Wypłucz gardło. Dla szybszego wyleczenia, płukanie możesz powtarzać 3-4 razy dziennie.

Nie stosuj do płukania roztworu soli kuchennej ani wody utlenionej. Na dłuższą metę przyczyniają się one do podrażnienia błony śluzowej gardła.

 

 • Oddychaj na zdrowie – inhalacje

 

Ból gardła przy przełykaniu śliny zmniejszy się też, jeśli będziesz cyklicznie robić inhalację. Pomoże ona nie tylko na gardło, ale też zatoki, zatkany nos i inne objawy przeziębienia. Do inhalacji świetnie nadaje się przeciwzapalny tymianek. Inhalacje wykonuj wieczorem – po zabiegu niewskazane jest, by wychodzić na zewnątrz.

Tymianek (oraz kojący prawoślaz) zawierają też amolowe pastylki na gardło. Obecne w nich zioła nawilżają i chronią gardło oraz krtań przed przesuszeniem. Kompozycja ziół i olejków eterycznych: cytrynowego, cytronelowego, miętowego, lawendowego, cynamonowego i goździkowego stosowana doustnie, skutecznie łagodzi ból.

 

 • Pij napoje z miodem

 

Dobrym sposobem na ból gardła przy przełykaniu jest picie dużej ilości napojów – najlepiej słodzonych miodem. Możesz zrobić napar z łagodzącej ból szałwii i posłodzić go np. miodem lipowym. Miód, poza tym, że obleka gardło ochronną warstwą i wzmacnia odporność, działa też antybakteryjnie, przez co pomaga pozbyć się infekcji.

 

 • Wesprzyj się środkami aptecznymi

 

Jeśli chcesz, naturalne leczenie możesz uzupełnić tabletkami z apteki, które pomogą zmniejszyć ból gardła. Składnikiem, którego warto szukać w aptece to wyciąg z porostu islandzkiego. Działa łagodząco na podrażnione błony śluzowe górnych dróg oddechowych i kaszel. Znajdziesz go np. w pastylkach do ssania Argentussin Gardło czy Isla Cassis.

 

 • Nawilżaj powietrze

 

Jeśli często miewasz problemy z gardłem, utrzymuj 40-60% nawilżenia w mieszkaniu lub biurze. Jeśli nie masz nawilżacza powietrza, ale korzystasz z kaloryferów, zakładaj na nie wilgotne ręczniki.

 

 • Unikaj podrażnień

 

Strzeż się czynników podrażniających gardło: palenia papierosów, ostrych potraw i alkoholu. Zamiast tego, spróbuj ukoić ból ciepłem. Zarówno w domu, jak i w pracy noś ciepłą chustę lub szal.

ból gardła przy przełykaniu - domowe sposoby

Gdy silny ból gardła przy przełykaniu nie ustępuje. Kiedy do lekarza?

Poza dysfagią, mocny ból gardła przy przełykaniu śliny może oznaczać też inne dolegliwości, których należy pozbyć się z pomocą fachowca, w tym:

 • anginę,
 • zapalenie migdałków,
 • chorobę refluksową żołądka,
 • infekcję wirusową, bakteryjną lub grzybiczą gardła,
 • nowotwór gardła (rzadziej).

Od przyczyny bólu gardła zależy proponowane przez specjalistę leczenie. W przypadku bakteryjnej infekcji lekarz może przepisać antybiotyki. Przy zakażeniach wirusowych najczęściej leczenie jest objawowe (łagodzące dolegliwości podczas trwania dolegliwości), zaś przy grzybiczych przepisywane są leki przeciwgrzybiczne.