37, 38, a może 39? Od ilu stopni jest gorączka?

od ilu stopni gorączka

Gorączka jest tak naprawdę jest pozytywną informacją. Świadczy ona o tym, że Twój organizm walczy z chorobą. Od ilu stopni jest gorączka, a kiedy masz do czynienia ze stanem podgorączkowym? Czy u dzieci i niemowląt te wartości są takie same, jak u dorosłych?

Gorączka to stan podwyższonej temperatury ponad określoną, fizjologiczną normę. Powstaje ona na skutek pracy podwzgórza mózgu, które działa niczym termostat w Twoim organizmie, regulując temperaturę. Z czym wiąże się gorączka? Od ilu stopni się zaczyna i czy zawsze trzeba ją zbijać?

Gorączka: od ilu stopni się zaczyna i dlaczego się pojawia?

Nie zawsze zbijanie gorączki jest dla organizmu korzystne. Gorączka znacznie ułatwia zwalczanie różnego rodzaju infekcji. Jak to się dzieje? Zwiększenie temperatury ciała o 1 stopień powoduje przyspieszenie metabolizmu, a co za tym idzie, zwiększone zapotrzebowanie organizmu na tlen, zwiększenie tętna oraz wzmożone pocenie się.

W ciągu 24 godzin możesz wypocić dodatkowo nawet 2 litry wody, dlatego tak ważne jest, by w czasie choroby uzupełniać płyny. W takich warunkach Twoje ciało szybciej wytwarza limfocyty – przeciwciała, które walczą z chorobą. Zwiększona temperatura ciała ogranicza też namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów, dzięki czemu w krótszym czasie zwalczasz infekcję.

Zastanawiasz się, od ilu stopni zaczyna się gorączka? U dorosłych o gorączce mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Wartości pomiędzy podręcznikowym wynikiem (36,6) a 38 stopni oznaczają stan podgorączkowy.

Kiedy zbijać temperaturę?

Wiesz już, od ilu stopni jest gorączka. Dzieli się ona w zależności od wyniku na termometrze na:

  • gorączkę niską – 38,0-38,5 stopni Celsjusza,
  • gorączkę umiarkowaną – 38,5-39,5 stopni Celsjusza,
  • gorączkę znaczną – 39,5-40,5 stopni Celsjusza,
  • gorączkę wysoką – 40,5-41,0 stopni Celsjusza,
  • gorączkę nadmierną – powyżej 41 stopni Celsjusza.

Bardzo wysoka, nie obniżana gorączka może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, w tym niszczenia białek w organizmie, a nawet do śmierci. Dlatego, żeby zaoszczędzić choremu sił i poprawić jego samopoczucie, gorączkę należy zbijać już od 39,5 stopni Celsjusza (gdy temperatura jest znaczna lub wysoka).

A jak jest w przypadku maluchów? Czy wiesz, od ilu stopni jest gorączka u niemowlaka?

Od ilu stopni jest gorączka u dziecka?

Jako troskliwy rodzic możesz zastanawiać się, od ilu stopni jest gorączka u dziecka, a kiedy masz do czynienia tylko ze stanem podgorączkowym. Stan podgorączkowy (temperatura pomiędzy 37-38 stopni Celsjusza) ma swoje zalety – zmusza do wytężonej pracy układ odpornościowy.

Kiedy jednak temperatura, mierzona najlepiej elektronicznym termometrem dousznym lub bezdotykowym, np. Novama Free, przekracza 38 stopni (mierzona doodbytniczo 38,5 stopni), wówczas należy ją obniżyć. W przypadku niemowląt postępuj jednak nieco inaczej.

Od ilu stopni jest gorączka u niemowlaka i kiedy należy ją obniżyć?

U niemowlaków powodów gorączki, poza infekcją, może być mnóstwo: przegrzanie, płacz, ząbkowanie, pragnienie, a nawet intensywna zabawa lub mocne ssanie. Tak małe dziecko niestety samo Ci o tym nie powie, ale początek gorączki trudno przeoczyć. Dziecko staje się marudne, płaczliwe, senne, ma też rumieńce i załzawione oczy.

Chcąc upewnić się bez termometru, że to gorączka, dotknij jego czoła ustami – jeśli jest ono ciepłe, oznacza to podwyższoną temperaturę. Dokładny wynik da Ci pomiar elektronicznym termometrem dousznym, np. Omron Gentle Temp 520.

Gdy gorączka jest bardzo wysoka i towarzyszą jej inne objawy, czy też, jeśli podczas pierwszych 3 miesięcy życia temperatura przekroczy 38 stopni, wybierz się do lekarza, by sprawdzić źródło infekcji.

W innych przypadkach wstrzymaj się z obniżaniem temperatury i zmierz temperaturę po godzinie – jej skoki często są u dzieci normalne i przejściowe.

Temperatura u dziecka w czasie dłuższej choroby

Jeśli malec przechodzi dłuższą chorobę, temperaturę mierz dwa razy dziennie po przebudzeniu i po południu. Zapisuj pomiary. Pomoże to lekarzowi ustalić diagnozę i typ infekcji. Przy zakażeniu wirusowym gorączka trwa 3-5 dni. Potem spada, następnego dnia wzrasta i w końcu znika, a dziecko jest już zdrowe. Gdy gorączka nie spada lub po obniżeniu trwa dłużej, przyczyną infekcji mogą być bakterie, a wtedy konieczny będzie antybiotyk.

Wiesz już, od ilu stopni zaczyna się gorączka i kiedy na nią uważać. W jaki sposób możesz ją obniżyć, nie wybierając się do lekarza? Pomocne będą preparaty, które zawierają paracetamol. Standardowa dawka obniży temperaturę na 4-5 godzin, zapewniając kilka godzin odpoczynku od gorączki.

Możesz też pić napary z ziół napotnie działa lipa, dzika róża i czarny bez. Temperaturę obniżają też chłodne okłady i kąpiele w wodzie o temp. o stopień niższej niż temperatura ciała. Przede wszystkim pamiętaj jednak, że gorączka świadczy o walce organizmu z chorobą i (umiarkowana) przyspiesza powrót do zdrowia.